forum.e-pilzno.com Strona Główna

FAQ Szukaj Użytkownicy Grupy Rejestracja Profil Zaloguj się, by sprawdzić wiadomości Zaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
H.G.Wells "Wojna ?wiatów"
Autor Wiadomość
Mawgan 

Piwa: 899/31
Wysłany: 2008-09-27, 13:18   H.G.Wells "Wojna ?wiatów"

Czapki z g?ów.
W czasach gdy wiara w ?wietlan? przysz?o??, opart? na szkie?ku i oku, zdawa?a si? by? jedyn? akceptowaln? wersj? rozwoju cywilizacji zakwestionowa? w 1895 roku nieoczekiwanie nei spe?na trzydziesto letni brytyjski nauczyciel Herbert George Wells przez opublikowanie debiutanckiej powie?ci SF "Wehiku? czasu".
Prognozuj?c w dalek? przysz?o?? rozwój ówczesnego spo?ecze?stwa, wysnu? on przera?aj?c? wizj? cywilizacyjnego podzia?u na Elojów i Morloków.
Wells obawia? si? jak najbardziej negatywnych aspektów zastosowania "cudownych wynalazków", czemu da? wyraz w swej kolejnej powie?ci "Niewidzialny cz?owiek" (1897). Rok pó?niej Wells opublikowa? "Wojn? ?wiatów", któr? brawurowo wprowadzi? do ?wiatowej literatury zupe?ne novum: motyw inwazji obcej cywilizacji na Ziemi?.

Je?li pami?? mnie nie myli w latach 70-tych czytana w radiowym s?uchowisku w stanach zjednoczonych doprowadzi?a do masowych pakowa? walizek przez spanikowanych Amerykan.
Czapki z g?ów bo autor by? genialnym wizjonerem i przewidzia? ju? w ksi??ce opisuj?c powstanie wielu wynalazków, których wcze?niej nie by?o i nawet nie my?lano, ?e powstan?.

By?a to moja pierwsza w pe?ni przeczytana i kupiona za w?asne pieni?dze ksi??ka, która przy którym? po?yczeniu ju? do mnie nie wróci?a.

Z czasem doczekali?my si? ekranizacji Wojny ?wiatów i to ca?kiem niez?ej pod warunkiem, ?e nie czyta?o si? ksi??ki.

Odpowiedz do tematu